Facebook

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Prev Next
קטלוג שיעורים

קטלוג שיעורים

מיטב השיעורים של הרב נווה בנושאים מגוונים עכשיו זמינים על גבי דיסקים לשמיעה. זוגיות | תיקון המידות | התפתחות רוחנית ועוד...

להמשך
קטלוג שיעורים

קטלוג שיעורים

ריכזנו בשבילכם קטלוג שיעורים מובחרים, מוגש באהבה, להזמנות  050-7662857/8 אפרת 

להמשך
תורת המהות והעצמות

תורת המהות והעצמות

תורת המהות והעצמות -לחצו כאן לפרטים

להמשך
עד שמצאתי את שאהבה נפשי

עד שמצאתי את שאהבה נפשי

סדרת שיעורים חדשה בנושא זוגיות

להמשך
  • 1
  • 2
Prev Next
פרשת דברים- איך מוכיחים באהבה עצומה?

פרשת דברים- איך מוכיחים באהבה עצומה?

מדוע את ספר דברים הוסיף משה רבנו מדעתו?

להמשך
פרשת פנחס- סוד התנועה הרוחנית

פרשת פנחס- סוד התנועה הרוחנית

אמונה היא כמו סוג של הרגש שיש משהו מעבר וזה מה שגרם לאברהם אבינו לנוע, לפעול, לדרוש, לחקור, להגות, להפוך...

להמשך

 

 

 

 

 

 

 

  


 

בס"ד

נקודה למחשבה-'מחשבה קדושה' פרשת בלק / הרב אריק נווה

 

אחת מעשר הזכירות היא לזכור מה בלק ובלעם עשו לעם ישראל. העניין שניסה להכניע אותם אדם וראה שהוא לא מצליח להכניע את עם ישראל ויש להם חוסן בכל ואז עלה הרעיון להחטיא אותם בניאוף. שאמר לו שהקב"ה שונא זימה.

אז מה בדיוק העניין ולמה דווקא בעניין זה?

 

הנקודה הזו היא הכי קשה לאדם. כתוב שלא ביקשו ישראל להפר את התורה אלא כדי לגלות עריות.  עניין גילוי העריות הוא עניין קשה ביותר כפי שאנחנו רואים בכל העולם כולו, שהכול סובב סביב העניין הזה. ולכן גם בלק ובלעם מנסים את עם ישראל בעניין הזה.

יש קושי גדול מאוד בנושא הזה ואנחנו תוהים ושואלים את עצמנו על מה ולמה?

אז קודם כל יצירת האדם הראשון הייתה ממחשבתו של הקב"ה ועוד חז"ל אמרו שיצירת, מחילה מכבודכם, הזרע של הגבר וה - "פרו ורבו" יוצא ממחשבתו של הגבר.

 

יוצא שאם הדבר לא נעשה בקדושה אז פרט לזה שזה לבטלה, ופרט לזה שזה מחולל וזה לא קדוש שאתה יכול להגיד אז מה - יש כאן עניין של שרשרת של מידע שצריכה לעבור. כמו ששרשרת מידע צריכה לעבור מרב לתלמיד, וכמו שכתוב לנו בפרקי אבות משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ויהושע לזקנים יש שרשרת של מידע שצריכה לעבור בצינורות מאוד מקובלים, רצויים וראויים, ככה עם שרשרת האיש הישראלי. המחשבה האלוקית צריכה לעבור ממוח הגבר לילד שלו דרך אישתו הלגיטימית, בחופה וקידושין כדת וכדין. צריך לדעת שהאלוקות זורמת דרך הנהר הזה. זאת אומרת, כדי להבין באמת את הגודל של החומרה של החטא הזה, זה שזה היה אמור להיות מצב שהקב"ה חושב את האדם הראשון ומעביר לו דרך המחשבה קדושה - האדם הראשון היה איש קדוש שראה מסוף העולם ועד סופו - והאדם הראשון באמצעות הקדושה שלו היה אמור להעביר את זה הלאה, שוב, בדרך הלגיטימית והיה צריך לצאת ממנו בן קדוש. ככה זה היה אמור לעבור מדור לדור.

 

אלה שמעבירים את זה בצורה לא קדושה מוציאים למעשה ומזמנים יישויות לא טובות, בריות לא טובות ואנשים לא טובים. כשזה הגיע לאברהם אבינו אז היה צרוף בדבר הזה ויצא ממנו יצחק ומיצחק היה צרוף נוסף, יצא ממנו יעקב. יעקב הייתה מיטתו שלמה והוציא 12 צדיקים טהורים. זאת אומרת שהממסר האלוקי היה מדויק, נכון וטוב. ואופן העברת המידע התקבל בצורה נכונה וטובה.

מפאת צניעות הנושא והרגישות אני מדבר בצורה של רמזים אבל הנקודה והחשיבות היא שאנחנו אחראים, שיש לנו אחריות לגברים, להעביר קדושה בראש.

 

הקדושה עוברת דרך המחשבה שלנו ומעצם היותנו יהודים. אם אנחנו נעביר את זה בצורה שאינה ראויה, לא באמצעות חופה וקידושין, חס ושלום, את השלשלת האלוקית, את האור האלוקי, שזאת המחשבה, אנחנו מוציאים החוצה למקומות לא טובים, אז או שזה לבטלה או שזה יוצר הרס וחורבן בעולם כי אור כזה גדול שלא מקבל כלי גדול יוצר הרס וחורבן.

להבדיל אלף אלפי הבדלות זה כמו ביקוע גרעיני. ביקוע גרעיני יכול ליצור פצצה גרעינית שהורסת לעומת זאת, בכור גרעיני אפשר לרתום את כל העוצמה הזאת כדי להניע טורבינות ענק במעט כסף, יחסית באנרגיה נקייה. זה בדיוק אותו דבר זה יכול להיות אור גדול של הרס וזה יכול להיות אור גדול מאוד של בניה. על זה יש לנו את כל הניסיון, זה מה שמוזכר בעיקר בפרשה הזאת.

 

נקודה למחשבה -  

בראש ובראשונה באמת צריך לדעת כמה זה חשוב שגבר יהודי ימצא אישה יהודיה יראת שמים ושניהם יהיו כלים מתאימים להעברה בתמסורת המידע הזה בצורה טובה ונכונה.

דבר נוסף, צריך לדעת שהכל תלוי בזה אפילו הנשמה של הילד. היה אדם שקראו לו הרב המנונא סבא שהיה אדם כל כך קדוש שיצא לו בן שקראו לו ינוקא, תינוק, שמרוב קדושתו אפילו שם אי אפשר היה לתת לו. לינוקא הזה הגיעו, לו ולאמא שלו, הביתה שני תנאים שעסקו בהכנסת כלה ועקב כך לא קראו קריאת שמע. בעבר החתונות, גם היו ביום, בבוקר מוקדם.

אימא שלו אמרה לו, הוא היה קטן בן 11, לך תבקש מהם ברכה אז הוא אמר לה אני לא יכול הם מסריחים, היא נדהמה מהתשובה והם גם. הם אמרו לו למה אתה אומר את זה עלינו? אז הוא אמר – לא קראתם קריאת שמע. הם אמרו לו – נכון, עסקנו בהכנסת כלה. הוא אמר להם - אף על פי כן. התמיהה הייתה מאיפה הוא יודע שהם לא קראו קריאת שמע, מזה שהם מסריחים? התשובה היא שהוא היה כל כך גבוה במחשבה שלו וכל כך רגיש שחוש הריח שלו איתר שהם לא קראו קריאת שמע.

 

גם אנשים פשוטים לאו דווקא כמו הרב המנונא סבא הצליחו להביא ילדים גדולים מאוד, בדרך של העברת מידע כזאת. אבא של רש"י, אבא של האר"י ז"ל, אבא של הבעש"ט, אבות של צדיקים גדולים מאוד היו אנשים פשוטים, האבא של הרב עובדיה יוסף היה מנהל מכולת.

אבל עם מחשבה נכונה, עם מבנה רוחני נכון, אפשר למסור שירדו לפה למטה נשמות של מלאכים, נשמות מאוד גבוהות. וזה כתוצאה מזה שהתמסורת היא תמסורת נכונה.

אז הנקודה למחשבה שצריך לעבוד במיוחד על היצר ובמיוחד הדור הזה.

יהי רצון שה' יתן לנו סייעתא דשמייא בנושא הזה.

 

  • חדשים
  • נצפים
  • מומלצים