Facebook

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Prev Next
קטלוג שיעורים

קטלוג שיעורים

מיטב השיעורים של הרב נווה בנושאים מגוונים עכשיו זמינים על גבי דיסקים לשמיעה. זוגיות | תיקון המידות | התפתחות רוחנית ועוד...

להמשך
קטלוג שיעורים

קטלוג שיעורים

ריכזנו בשבילכם קטלוג שיעורים מובחרים, מוגש באהבה, להזמנות  050-7662857/8 אפרת 

להמשך
תורת המהות והעצמות

תורת המהות והעצמות

תורת המהות והעצמות -לחצו כאן לפרטים

להמשך
עד שמצאתי את שאהבה נפשי

עד שמצאתי את שאהבה נפשי

סדרת שיעורים חדשה בנושא זוגיות

להמשך
  • 1
  • 2
Prev Next
פרשת דברים- איך מוכיחים באהבה עצומה?

פרשת דברים- איך מוכיחים באהבה עצומה?

מדוע את ספר דברים הוסיף משה רבנו מדעתו?

להמשך
פרשת פנחס- סוד התנועה הרוחנית

פרשת פנחס- סוד התנועה הרוחנית

אמונה היא כמו סוג של הרגש שיש משהו מעבר וזה מה שגרם לאברהם אבינו לנוע, לפעול, לדרוש, לחקור, להגות, להפוך...

להמשך

 

 

 

 

 

 

 

  

בס"ד

 

פרשת אחרי מות - 'מצעד החיים' / הרב אריה חיים נווה

 

 

תחיית המתים

צריך להבין את משמעות המוות ואז להתחיל לחיות. מי שמת מהעולם אמור להשאיר חותם לאחר מותו יותר מאשר בחייו. בכדי להבין את משמעות המוות צריך לעשות מהפך בשיעורים שלנו. בין פסח לשבועות בספירת העומר אנו קובעים את כל מסלול החיים שלנו לכל השנה בפרנסה, שלום בית, חינוך ילדים וזה קורה בעיקר בליל הסדר שבו הקב"ה מהפך את המציאות ואז במהלך ספירת העומר האדם בונה את כל עתיד השנה הבאה שלו עד לפסח הבא ולכן 50 ימי ספירת העומר הם מאוד מאוד משמעותיים. כל ימי העומר מקבלים את הכוח שלהם מליל הסדר, שבו ירד אור גדול ולכן עבודת המידות ולימוד התורה בחמישים יום הללו זה מאוד משמעותי וצריך להעלות שאלה משמעותית על השולחן ולהבהיר את מושג המוות. צריך להבין מאיפה מושג המוות יצא?

מה זה החיים?, מה זה המוות? ומה המוטיבציה הרגשית שלנו לחיות?

החיים שלנו מתחילים מעצמות הקב"ה, הוא מחויב המציאות. הקב"ה זה עובדה, זה אקסיומה ולכן כל הלימוד שלנו הוא על בורא עולם כי הוא כל המציאות בעולם הזה.

 

המוח האנושי בנוי על שאלות ובכדי שנטפס במדרגות הרוחניות חייבים לתפוס את הקב"ה באמצעות השכל, כי תלוי באיזה שכל מנסים לראות את הקב"ה. למוח האדם יש יכולת לגדול מאפס אחוז עד מאה אחוז יכולת והיום המוח מנוצל בערך בשלשה אחוז.

האמונה נבנית משאלות, מעצם העובדה  שהאדם שואל  על הבורא ומייסר עצמו בשאלות אז יגיע לתשובה במוחו, אם מנסים להבין מה זה הקב"ה זה תשובה שכלית (לא כמו במתמטיקה) חייבים לחיות את התשובה, שהתשובה תרד לגוף שלי, החוכמה מחייבת לרדת להוויה של האדם פיזית נפשית ורגשית.

החוכמה תחייה את בעליה, כל היקום מחפש מקור חיים ולא ימצאו את זה בשום מקום רק בחכמה (להבדיל מידע של מקצועות חיצונים) ממידע לא מקבלים חיות ולהחזיק מידע כוזב במוח זה ממש מוות למוח.

יש הרבה "עובדות" מדעיות שלא תואמות את מציאות החיים, והנה איך "עובדות" רפואיות גורמות מוות למוח?, כי המידע ממש לא נכון, הכל זה "עבודה" של מדענים שמזיזים את העובדות איך שנוח להם, רק חוכמת התורה מחייה את האדם!

בכדי לחשוב אנו זקוקים למילים, אבל צריך לחשוב מי הוציא לאור את המילים, ולא לקבל סתם כל מילה שמסתובבת כמילה לגיטימית מהמילון, צריך להבין מאיפה מילים יצאו כי לכל מילה יש עוצמה וכוח גדול, וככל שנבין יותר את פירוש המילים כך יהיה למילים יותר משמעות וכוח. הקב"ה הוא רק טוב ומטיב ורק ממנו יוצאים מילים שמקורם חיים  שממש, ישנם פירושים לתורה שממש "הורגים" את משמעות המילה מכיוון שאצל בורא עולם הכל זה חיים.

אוצר המילים של כל אדם תלוי באיזה אזור הוא חי ולכן המושג חיים הוא הראשון שאיתו נתחיל כי זה עצמות הבורא, זה החכמה של הבורא, זה האור אין סוף, חוכמה אין סופית.

מה ההבדל בין עצמות הבורא לאור אין סוף?

מעצם הבורא יוצא רק טוב שבא לידי ביטוי ע"י האור שלו, עצמותו ואורו זה חי ונושם, מחשבת הבורא יכולה ליצור יש מאין (היש מאין שזה כאילו ההפך מהבורא) למשל: הוא ברא מוות ואנו צריכים לברר האם המידע הזה הוא כן נכון בכדי שנוכל להבדיל בין אמת לשקר, מוות זה זמני והחיים זה נצחי, התודעה תמיד חיה היא לעולם לא נעלמת!  המוות זה השקר הכי גדול פה, וככה אחרי מוות של אדם שזוכה לעשות רצון הבורא בזמן חייו התודעה שלו ממשיכה ופועלת לאחר המוות הפיזי שלנו.

לכאורה נראה שאדם מת יותר מאשר הוא חי, לדוגמא דוד המלך חי 70 שנה והוא מת כבר 3000 שנה, באה התורה ואומרת לנו שזה הפוך ולכן צריך להבהיר את הקונספט מוות.

כל העולם הפיזיקלי שלנו זה מלבוש ויש לדעת שכל הדברים שאנו חווים עכשיו כחוויה לא טובה אמור להיות בטל ומבוטל.

"אדם כי ימות באוהל",  היום אנשים חווים את המוות כאובדן, לרוב האנשים זה סרט לא נורמלי,  שאדם מפסיק לחשוב ולהתפתח - זה מוות !!! אם אדם מתפתח ולומד תורה שזה נחשב לובש צורה ופושט צורה, כל מה שאדם צריך לעשות בעולם הזה, זה להשתנות.

איפה המוות מתרחש? בעולם העשייה אדם עוצם את העיניים ומת אבל למעשה הוא כבר מת בעולם האצילות, שהוא לא התפתח שרצה רק ליהנות כאן מהחיים! בילויים, קניות וכל שאר הבלי העולם הזה ולמעשה בשלב הזה הוא כבר נחשב מת. שאדם אומר עזבו אותי, קבלו אותי כמו שאני, אז הוא נחשב מת !!! שאדם לא חותר להתפתחות מתמדת הוא נחשב כמת.

ברגע שאדם נולד הוא למעשה כבר צועד למוות וזה פלא? אז למה לחיות? למה להיוולד? אם מרגע הלידה אדם צועד למוות, אז למה לחיות?

אדם צריך " ליזום מוות" לפשוט צורה ישנה וללבוש צורה חדשה, זה מוות בחיים הללו,  לפשוט צורה שזה - לפשוט תבניות שלך שגדלת איתם, "ככה אני"  "אל תוסיף לי" וזה הקב"ה אומר שהעקרונות הללו נועדו למות, כולנו תוצר של גלגולים. באמת באמת אין לנו קשר להורים שלנו כי הכל שייך רק לתיקון שלי, בלי קשר לאף אחד בסביבה, צריך להבין לאן אנו צריכים להגיע, צריך להמית את המידות הקודמות.

הקב"ה ברא הכל עם מטרה ותכלית, לפעמיים כן צריך להיות עקשן אבל לקדושה! כמו להתעקש על ללכת בדרך של תורה אמיתית.

המחזוריות, זה מחזוריות של חיים ומוות ולשנות תבנית של אדם זה ממש כמו מוות לאדם.

וזה הסוד של זוגיות, שהכי כיף בזוגיות זה ההתחלה ומה קורה בהמשך? כבר לא מתלהבים! אבל אם הייתה סוג של התחדשות בבני הזוג אז הם היו יכולים לחדש כל הזמן את רגש ההתלהבות שבתחילת כל קשר.

אבל צריך ליזום את "המוות" שזה לפשוט את התבניות של האדם וללבוש תבנית חדשה.

מבקשים מהאדם שיחיה את השמחה של "המוות" ואדם שלא לומד ומשתנה הוא ממש נחשב כמו מת. ברגע שאדם מתחתן הוא ממש מפסיק להשתנות ומקסימום הוא "מתחדש" רק מהטלוויזיה.

 

איך יכול להיות שאדם לא קולט שהוא חייב לנוע לשינוי, וכבר כל העולם מזלזל בכבוד האדם, ולכן מאוד חשוב להיות באופן תמידי על מסלול של צמיחה וקשר עם בורא עולם.

מה אפשר לעשות בכדי להתקרב לקב"ה בצורה מתוקנת?

מה המוטיבציה הרגשית שלנו לחיות? מה המוטיבציה הרגשית שלי לעבוד את הקב"ה? מאיפה אני אביא את החיות הזו?

קנה המידה לתשובה הוא זה שאני קם בבוקר בשמחה, עם הרבה מרץ לעבוד את הקב"ה,

כל גוף אדם רוצה רק עונג ומנוחה!

כשאדם נמצא בעונג ומנוחה זה ממש מוות לאדם ולכן אנו מרגישים עצובים, כי בפנימיות אנו מרגישים את המוות וזה מה שמסוכן !!! צריך לדעת, איך לדעת איך להזדהות עם זה שהנשמה בתוך הגוף והקב"ה נתן לנו להיות בגוף בכדי שנדע איך לתת חיות ובכך נצא ממקום של מוות...הבעיה שאנו מזדהים עם החוסר מעש וחוסר התפתחות.

רק להתבונן איך לב האדם מת, כמה מתים כל יום, כמה נפגעים, ואנחנו ממשיכים לחיות כאילו כלום ! כולנו חיים כאן אבל למעשה מתים !  והגוף הזה שלנו שפעם היה חי, הפך לגוש בשר בגלל שהאדם מזדהה עם המוות הזה ולא פועל לשינוי פנימי ! כל רעיון החיים האלו זה לבחור בחיים.

 

 

 

לפרטים נוספים פנו למשרדי העמותה 050-766-2857/8